Calendar

Previous Next

November 2017

Date
Event
01 Wednesday
  • F4 Parents' Evening

    Time: 16:00

    Location: Trinity/Baxter

02 Thursday
  • Charities Committee Meeting

    Time: 13:00

    Location: Boardroom

  • Music Parents' Evening (Day 2)

    Time: 15:30

    Location: Music Dept

  • F3-5 Scottish Schools' Cup Netball

    Time: 16:15

    Location: Mayfield

03 Friday
  • Swimming Gala

    Time: 11:00

    Location: Olympia, Dundee

  • F2-6 Armistice Parade Rehearsal

    Time: 15:30

    Location: Front Playground

04 Saturday
05 Sunday
  • F5-6 Higher Geography Fieldtrip

    Time: 07:30

    Location: Holderness

  • F1-3 Outdoor Activities Trip

    Time: 08:30

    Location: Glentress

  • CLIC Sargent

    Time: 14:30

    Location: Trinity

06 Monday
  • F4-6 Glasgow University Union Schools debating competition

    Time: 07:40

    Location: Glasgow University

  • Thrift Shop

    Time: 14:15

    Location: After-school care, MH

  • F2 Scottish Schools' Cup Netball

    Time: 15:00

    Location: Monifieth High School

07 Tuesday
  • F4-6 Senior Midland Hockey Tournament

    Time: 12:10

    Location: Strathallan

  • Dev Office Tour

    Time: 13:00

    Location: Trinity

  • ABRSM Theory Exams

    Time: 17:00

    Location: Baxter

  • F2 SC Parents' Information Evening

    Time: 19:00

    Location: Trinity

08 Wednesday
  • Gillman & Soame Nursery Photograph

    Time: 08:00

    Location: Mayfield

  • F4-6 Dundee and Angus Schools' Enterprise Challenge

    Time: 08:30

    Location: Michelin

  • Senior Music Competition (Grade 6 classes and Larg Prizes)

    Time: 09:30

    Location: Trinity Hall

  • L6-F6 Music Competition (Solo Pipes and Drums)

    Time: 09:30

    Location: Baxter

  • F3 Ski Trip Hoodie Fitting

    Time: 11:10

    Location: Art Dept

  • F4-5 Scottish Schools' Boys Team Tennis Championships v Perth High School

    Time: 12:00

    Location: David Lloyd, Dundee

  • L6-F6 Music Competition (Solo Pipes and Drums)

    Time: 14:30

    Location: Baxter

  • F1 English Close Reading Test

    Time: 14:35

    Location: English Dept

  • F3-5 Scottish Schools' Cup Netball

    Time: 15:15

    Location: Monifieth High School

  • Mindfulness CPD

    Time: 16:00

    Location: Trinity

  • F5-6 Drama Trip to see 'Trainspotting'

    Time: 17:00

    Location: Citizens Theatre, Glasgow

09 Thursday
  • Senior Music Competition (Grade 5 classes)

    Time: 14:00

    Location: Trinity

  • L6-F6 Music Competition (Solo Pipes and Drums)

    Time: 14:00

    Location: Baxter

  • Senior Music Competition Premier Quaich

    Time: 19:00

    Location: Trinity

10 Friday
  • Armistice Day

    Time: 10:45

    Location: Front Playground

  • F1-6 Armistice Parade Hot Chocolate & Doughnuts

    Time: 11:00

    Location: Baxter; Bonar; MHH; Large Gym; MB12

  • L6/7 Hockey v Craigclowan

    Time: 14:00

    Location: Dalnacraig

  • L6-F6 CCF Scottish Schools' Bagpipe Quartets and Trios Competition

    Time: 15:45

    Location: Fettes College

11 Saturday
  • F4 - F6 St Andrews Schools Debating Tournament

    Time: 08:50

    Location: St Andrews Student Union, St Mary's Place

  • Nursery CPD

    Time: 09:00

    Location: Nursery

  • L7-F2 Jacqueline Wilson Tea Party

    Time: 12:15

    Location: DC Thomson

12 Sunday
  • DCC Remembrance Sunday Parade

    Time: 09:45

    Location: Front Playground

  • F4-6 'Fiddler on the Roof' rehearsal

    Time: 10:00

    Location: MHH

13 Monday
  • F4-6 Assembly

    Time: 08:55

    Location: Trinity

  • F2 English Close Reading Test

    Time: 14:35

    Location: English Dept

  • F1 Parents' Evening

    Time: 16:00

    Location: Trinity/Baxter

14 Tuesday
  • [hold] F4-6 Football v Albyn

    Time: 12:30

    Location: Albyn

  • F6 Safe Drive Stay Alive

    Time: 13:00

    Location: Caird Hall

  • F2-3 Hockey v George Watson's

    Time: 14:45

    Location: Dalnacraig

15 Wednesday
  • Directors' Visit (Day 1)

    Time: 09:00

    Location: Boardroom

  • F2-4 Top of the Bench Quiz

    Time: 10:30

    Location: Breadalbane Academy

  • F3 - F5 Scottish Schools Cup Netball

    Time: 16:15

    Location: Mayfield

  • Rotary

    Time: 17:30

    Location: Rector's Office

  • Dundee Rotary Young Musician Competition Vocal Heats

    Time: 19:00

    Location: University of Dundee Chaplaincy

  • F4 SC Parents' Information Evening

    Time: 19:00

    Location: Trinity

16 Thursday
  • L6-F6 Pipe Band performance at University of Dundee Graduations

    Time: 09:15

    Location: City Square

  • L6-F6 Pipe Band performance at University of Dundee Graduations

    Time: 09:15

    Location: City Square

  • L6-F6 Pipe Band performance at University of Dundee Graduations

    Time: 13:45

    Location: City Square

  • F1 - F6 Boys' Hockey v Madras College

    Time: 14:35

    Location: Madras

  • F1 Scottish Schools' Cup Netball

    Time: 16:15

    Location: Mayfield

  • F2-6 English Theatre Trip to 'As You Like It' Handlebards

    Time: 19:10

    Location: Frigate Unicorn

17 Friday
  • L6-F6 Pipe Band performance at University of Dundee Graduations

    Time: 09:15

    Location: City Square

  • F3 PSE - Tina McGuff presenting on Mental Health and Eating Disorders

    Time: 11:45

    Location: Trinity

  • F4-6 Dundee Rotary Young Musician Competition Vocal Final

    Time: 19:00

    Location: University of Dundee Chaplaincy

18 Saturday
  • Nursery & Sports Open Doors Session

    Time: 10:00

    Location: Mayfield

19 Sunday
20 Monday
  • F2 CAT Testing

    Time: 08:50

    Location: Trinity

  • Nursery Stay and Play Week

    Time: 09:00

    Location: Nursery

  • L3 Visit to RNLI Broughty Ferry

    Time: 09:10

    Location: Broughty Ferry

  • L1 Parents' Meeting

    Time: 10:25

    Location: Playground and Junior Staffroom

  • F3 Ski Trip Parents' Information Evening

    Time: 18:00

    Location: Glass Pavilion, Mayfield

  • Old Boys' AGM

    Time: 18:00

    Location: Boardroom

21 Tuesday
  • Investment Review Group

    Time: 09:30

    Location: Boardroom

22 Wednesday
  • L6/7 Hockey v St Leonards

    Time: 13:00

    Location: St Leonards

  • Dundee Rotary Young Musician Competition Instrumental Heats

    Time: 19:00

    Location: University of Dundee Chaplaincy

23 Thursday
  • F4 - F6 U18 Scottish Schools Football v Gordonstoun

    Time: 09:30

    Location: Gordonstoun

  • Tempest catch-up Photographs

    Time: 09:30

    Location: Baxter

  • Charities Committee Meeting

    Time: 13:00

    Location: Boardroom

  • Estates Committee

    Time: 14:15

    Location: Boardroom

  • F5 SC Parents' Information Evening

    Time: 19:00

    Location: Trinity

24 Friday
  • L1-3 Nativity set-up

    Time: 09:00

    Location: Trinity

  • Charity Fair set-up

    Time: 15:00

    Location: Trinity/Baxter

  • DCC Torchlight Procession

    Time: 17:00

    Location: HSD Playground

  • [hold] McManus Lights

    Time: 17:30

    Location: Playground

  • McManus Lights

    Time: 18:00

    Location: Playground

  • F4-6 Dundee Rotary Young Musician Competition Instrumental Final

    Time: 19:00

    Location: University of Dundee Chaplaincy

25 Saturday
  • F1- F2 Edinburgh Juniors Debating Competition

    Time: 07:45

  • Christmas Fair

    Time: 09:00

    Location: Trinity; Baxter

  • DCC Electric Car Display

    Time: 14:00

    Location: Front Playground

  • McManus Lights

    Time: 17:00

    Location: Playground

26 Sunday
  • F1-2 'Emil and the Detectives' rehearsal

    Time: 11:00

    Location: MHH

27 Monday
  • F4-6 Assembly

    Time: 08:55

    Location: Trinity

  • Autumn Concert rehearsals

    Time: 09:10

    Location: Caird Hall

  • L1-3 Nativity Intensive rehearsals

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • L1-3 Nativity Intensive rehearsals

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • HoDs Meeting

    Time: 16:00

    Location: Boardroom

28 Tuesday
  • Autumn Concert rehearsals

    Time: 09:10

    Location: Caird Hall

  • L1-3 Nativity Intensive rehearsals

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • Autumn Concert

    Time: 19:00

    Location: Caird Hall

29 Wednesday
  • F5-6 UKMT Senior Maths Competition

    Time: 07:40

    Location: University of Aberdeen

  • L1-3 Nativity Intensive rehearsals

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • Awards Committee

    Time: 14:15

    Location: Boardroom

  • F4 - F6 U18 Scottish Schools Football v Dollar

    Time: 14:30

    Location: Letham Junior, Perth

  • Youth Rotary Committee

    Time: 17:00

    Location: Boardroom

  • PA Committee Meeting

    Time: 19:00

    Location: Boardroom

30 Thursday
  • L1-7 Flu Vaccinations

    Time: 07:30

    Location: After-school care

  • L1-3 Nativity Intensive rehearsals

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • F1, F2 ESU Juniors Debating Competition

    Time: 14:35

    Location: Robert Gordon's College, Aberdeen

  • F4. F5 Law Society First Round Debate

    Time: 18:45

    Location: RF Common Room