Calendar

Previous Next

March 2017

Date
Event
01 Wednesday
  • F4-6 Hockey 1st XI Scottish Schools Plate semi-final

    Time: 12:50

    Location: Dalnacraig

  • ABRSM Theory Exams

    Time: 17:00

    Location: Baxter

  • Italy Trip Parents' Information Evening

    Time: 18:00

    Location: Trinity

  • NYCOS

    Time: 18:00

    Location: MHH

  • F1-3 ESU Junior Debate

    Time: 18:00

    Location: RF Building

02 Thursday
  • F6 AH Statistics Conference

    Time: 08:30

    Location: Dollar Academy

  • L5-F6 Jazz Soiree set-up

    Time: 10:00

    Location: Trinity

  • Jazz Soiree stage & electrical set-up

    Time: 12:30

    Location: Trinity

  • Jazz Soiree - Big Band rehearsal

    Time: 13:10

    Location: Trinity

  • L7, F1 Rugby & Hockey Fixture v Gordonstoun

    Time: 14:35

    Location: Mayfield

  • Jazz Soiree reheasals

    Time: 16:00

    Location: Trinity

  • F3-4 Drama Theatre Trip to 'Cutting a Rug'

    Time: 16:15

    Location: Citizen's Theatre, Glasgow

  • L4-F6 Jazz Soiree

    Time: 18:30

    Location: Trinity

03 Friday
  • L6 SEET Euroquiz

    Time: 09:20

    Location: Dundee Ice Arena

04 Saturday
  • F1-6 Secondary Schools Cross Country Championships

    Location: TBC

  • F1, F3, F6 East of Scotland Debater Juniors Competition

    Time: 08:15

    Location: Morrison's Academy, Crieff

05 Sunday
  • F5 DofE Gold Training Day

    Time: 08:40

    Location: Dunkeld/Pitlochry

06 Monday
  • Choral Union

    Time: 18:30

    Location: MHH

07 Tuesday
  • F1-6 Piano Day

    Time: 09:30

    Location: Trinity

  • F2 Design a Lunch Competition

    Time: 12:30

    Location: Home Economics

  • JY Parents' Evening

    Time: 15:30

    Location: MH Building

  • F1-6 Piano Day Evening Recital

    Time: 19:00

    Location: Trinity

08 Wednesday
  • F4-6 SQA Music Performance Exams (N5 & H)

    Time: 09:00

    Location: MH38

  • F1 Engineer Visit

    Time: 09:10

    Location: Trinity

  • JY Parents' Evening

    Time: 15:30

    Location: MH Building

  • F2-6 Symphony Orchestra Practice

    Time: 16:00

    Location: Trinity

  • NYCOS

    Time: 18:00

    Location: MHH

  • Choral Union

    Time: 18:30

    Location: Trinity

  • Choral Union

    Time: 18:30

    Location: Trinity

09 Thursday
  • F1-2 UKMT Team Maths Challenge

    Time: 08:20

    Location: University of Edinburgh

  • F4-6 SQA Music Performance Exams (N5 & H)

    Time: 09:00

    Location: MH38

  • F3 Scottish Schools Cup Netball semi-final

    Time: 09:50

    Location: Gordonstoun School

  • Performance Platform

    Time: 16:15

    Location: Trinity

  • Performance Platform

    Time: 16:15

    Location: Trinity

10 Friday
  • F2-F4 Scottish Schools' Curling Finals

    Location: Braehead, Glasgow

  • F3-6 Model UN Conference

    Location: George Watson's College

  • Oxford Schools Finals Day

    Time: 08:10

    Location: Oxford Union

  • F5 Schools Analyst Competition

    Time: 08:40

    Location: Robert Gordon University

  • L3 Poetry Competition (round 2)

    Time: 09:50

    Location: Trinity

  • F1 DCA Trip ' The Great Wall'

    Time: 14:50

    Location: DCA

  • Parents' Association L4-5 Disco

    Time: 19:00

    Location: MHH

11 Saturday
12 Sunday
  • L5-F6 Scottish Schools Pipe Band Championships

    Time: 07:15

    Location: James Gillespie's High School, Edinburgh

  • JY Musical Rehearsal

    Time: 10:00

    Location: Trinity

13 Monday
  • F4 N5 Hospitality Practical Exam

    Time: 09:15

    Location: MB02/04

  • F3 Parents' Evening

    Time: 16:30

    Location: Trinity/Baxter

  • Choral Union

    Time: 18:30

    Location: MHH

14 Tuesday
  • F4 N5 Hospitality Practical Exam

    Time: 09:15

    Location: MB02/04

  • F3 Rugby Tournament

    Time: 11:00

    Location: Stewart's Melville

  • Q Final Football v Jordanhill

    Time: 14:00

    Location: Letham Juniors, Perth

  • F6 Law Society semi-final debate

    Time: 17:45

    Location: RF Building

15 Wednesday
  • Thurso Debaters Tour

    Time: 09:00

    Location: Boardroom

  • F4 N5 Hospitality Practical Exam

    Time: 09:15

    Location: MB02/04

  • Spring Concert rehearsals

    Time: 10:00

    Location: Caird Hall

  • F1-F6 Dundee Schools Cross Country Championships

    Time: 12:50

    Location: Baxter Park

  • L5-F6 Pipe Band Gathering

    Time: 13:00

    Location: Baxter Hall

  • NYCOS

    Time: 18:00

    Location: MHH

  • Choral Union

    Time: 18:30

    Location: Trinity

16 Thursday
  • Nursery Strategy Meeting

    Time: 09:00

    Location: Boardroom

  • L1-L3 Poetry Competition

    Time: 09:15

    Location: Trinity

  • Spring Concert rehearsals

    Time: 09:50

    Location: Caird Hall

  • F2 Hockey Tournament

    Time: 11:10

    Location: Dollar Academy

  • (no title)

    Time: 16:15

  • Spring Concert 'The Auld Alliance'

    Time: 19:00

    Location: Caird Hall

17 Friday
  • F5 Oxford & Cambridge Conference

    Time: 08:20

    Location: Corn Exchange, Edinburgh

  • L6-F6 Winter Sports Team Photographs

    Time: 09:00

    Location: HSD

  • F1-4 Senior Leng Medal Competition

    Time: 12:30

    Location: Trinity

  • F2 English Close Reading Exam

    Time: 14:10

    Location: Dept

  • F5-6 1920s Ball

    Time: 19:20

    Location: Trinity

18 Saturday
  • F4-6 Edinburgh University Schools debating tournament

    Time: 08:10

    Location: Edinburgh University

19 Sunday
  • F4 DofE Silver Training Day

    Time: 09:30

    Location: Sidlaw Hills

20 Monday
  • L7 London Trip

    Location: London

  • Nursery Stay & Play Week

    Time: 09:00

    Location: Nursery

  • F4 N5 Hospitality Practical Exam

    Time: 09:15

    Location: MB02/04

  • S3 Midlands Cup Hockey semi-final

    Time: 14:00

    Location: Strathallan School

  • F5 Medicine, Vet Medicine & Dentistry

    Time: 18:00

    Location: JY Staff Room

21 Tuesday
  • F5-6 Futures Breakfast

    Time: 06:50

    Location: Trinity

  • L2 Trip to RRS Discovery

    Time: 09:40

    Location: RRS Discovery

  • HoDs Meeting

    Time: 16:00

    Location: Boardroom

22 Wednesday
  • F2-6 DHSCCF Inspection/Overnight Exercise

    Location: Barry Buddon

  • NYCOS

    Time: 18:00

    Location: MHH

23 Thursday
  • Gillman & Soame Class & Year Group Photographs

    Time: 07:30

    Location: Pillars/Trinity

  • F3 Bronze Final Netball v The Royal High

    Time: 09:00

    Location: Ravenscraig, Motherwell

  • Charities Committee Meeting

    Time: 13:00

    Location: Boardroom

  • Performance Platform

    Time: 16:15

    Location: Trinity

24 Friday
  • Comic Relief

    Time: 09:00

    Location: Whole School

  • F1 English Close Reading Exam

    Time: 09:10

    Location: Dept

  • F4-6 Football semi-final v Dollar Academy

    Time: 14:00

    Location: Letham Juniors, Perth

25 Saturday
  • F4, F6 Durham Schools nationwide debating tournament

    Time: 09:00

    Location: University of Durham

26 Sunday
  • F3 DofE Bronze Training Day

    Time: 08:40

    Location: Sidlaw Hills

27 Monday
  • F2 Visit by Teenage Cancer Trust

    Time: 09:00

    Location: Trinity

  • 'The Chronological Cabaret' rehearsals

    Time: 09:10

    Location: Bonar Hall

  • L4-F6 ABRSM Music Exams

    Time: 09:30

    Location: MH38

  • HSD Sports Awards Dinner, F4-6

    Time: 19:30

    Location: Apex Hotel

28 Tuesday
  • L4-F6 ABRSM Music Exams

    Time: 09:30

    Location: MH38

  • F4-6 Caritas Girls Hockey & Boys Rugby 7's

    Time: 10:50

    Location: George Watson's College

  • Staff Well-being lunch

    Time: 12:30

    Location: Baxter

  • F6 Uniform Focus Group

    Time: 16:00

    Location: Boardroom

  • F3-6 'The Chronological Cabaret'

    Time: 19:00

    Location: Bonar Hall, Park Place, Dundee

29 Wednesday
  • F2/3 Classics Trip

    Time: 01:30

    Location: Italy

  • L6 Visit to St Andrews Botanic Garden

    Time: 09:00

    Location: St Andrews Botanic Garden

  • F1, F3 Word Wizard Foreign Language Spelling Competition

    Time: 09:15

    Location: University of Dundee

  • L4-F6 ABRSM Music Exams

    Time: 09:30

    Location: MH38

  • Youth Rotary Committee

    Time: 17:15

    Location: Boardroom/MB10

  • NYCOS

    Time: 18:00

    Location: MHH

  • PA Committee Meeting

    Time: 19:00

    Location: Boardroom

30 Thursday
  • End of Term 12.00

    Time: 01:00

  • JY End-of-Term Service

    Time: 10:00

    Location: St Andrew's Parish Church

  • F6 ESU Mace Debating semi-finals & final

    Time: 10:10

    Location: Edinburgh

  • SY End-of-Term Services

    Time: 11:30

    Location: St Andrew's Parish Church

  • (no title)

    Time: 16:15

31 Friday
  • Easter Holiday

    Time: 01:00